Drugim obiektem sakralnym parafii Tworkowskiej

jest kościół filialny p.w.św.Urbana (Urbanek)

odległy ok. 2,5 km w kierunku zachodnim od centrum wsi.

Wzniesiony w 1779 r. w stylu póżnobarokowym,

jednonawowy, na zewnątrz oszkarpowany o ścianach ramowych .

Wieżyczka z 1869 r. Ołtarz rokokowy z 1779 r. ze współczesnym obrazem św. Urbana w centrum.

Po bokach obrazu rzeżby przedstawiające śś.Sebastiana i Floriana oraz

św. Jadwigę i nieznaną męczenniczkę. Ambona z tego samego okresu połączona z emporą loży kolatorskiej .

Dwa ołtarze boczne,jeden z lewej strony z figurą przedstawiającą Serce NMP,

z prawej strony figura Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Na ścianach małe obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową.

W 2007 r.po wielu latach prac , zakończono remont generalny,o co postarali się ks. proboszcz Piotr Tkocz i parafianie.

Kościółek św. Urbana jest miejscem pątniczym.

Regularnie dwa razy w roku odbywają się tu msze św. i nabożeństwa:

25 maja ,kiedy kościół wspomina św. Urbana,na te mszę św. parafianie z Tworkowa idą uroczystą procesją z figurą świętego Urbana ze swojego kościoła parafialnego.

Na odpust przybywają też mieszkańcy czeskiej Haci oraz wierni z innych bliższych i dalszych parafii naszej i innych okolicznych gmin.

15 sierpnia  to wtedy drugi raz wierni spotykają się na Urbanku w uroczystość Wniebowzięcia N M P.

Przy kościele, w miejscu gdzie rosną stare lipy, prawdopodobnie był cmentarz.

Kościółkiem św.Urbana można się naprawdę zachwycić. Zapraszamy do galerii.

* Informacje zaczerpnięte z książek: „Tworków wczoraj i dziś” autor: Anna Bindacz ; „Tworków” autor: Andrzej Affa

Pontyfikat św. Urbana I przypadał na lata 222-230.

W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych.urb

W jego dzień błogosławiono pola.

Patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów.

W ikonografii ukazuje się Świętego w pontyfikalnych szatach i w tiarze.

Jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze.