Tworków wieś leżąca na Górnym Śląsku (województwo śląskie), w powiecie raciborskim i gminie Krzyżanowice, na przedpolu Bramy Morawskiej.

drogi

To tu znajduje się jedna z najstarszych parafii na Górnym Śląsku – parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, należąca do

Dekanatu Tworkowskiego i Diecezji Opolskiej która wraz z Diecezją Gliwicką i Archidiecezją Katowicką tworzą Metropolię Katowicką.

Kościół usytuowany jest na  wzgórzu przy ulicy Głównej.Obok kościoła znajduje się probostwo oraz dom katechetyczny.Przed wejściem głównym do kościoła znajdują się groby byłych proboszczów.Za kościołem znajduje się cmentarz parafialny oraz kaplica przedpogrzebowa.Odpust parafialny obchodzony jest przeważnie w ostatnią niedzielę czerwca.Parafia liczy 2300 mieszkańców.Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1339 r. mowa wtedy jeszcze jest o drewnianym kościółku. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1691-97 r. . Został wybudowany przez Jana Zellera z Opawy, po spaleniu poprzedniego kościoła w 1676 roku. Stanowi jedno z najcenniejszych dzieł architektury barokowej na terenie ziemi raciborskiej. Jest to obiekt jednonawowy, orientowany, posiadający wieżę z dwoma przybudówkami po bokach. We wnętrzu znajduje się późnobarokowa polichromia, iluzjonistyczna, pochodząca z 1749 roku, która została w znacznej części zatynkowana podczas odbudowy kościoła w 1948 roku ze zniszczeń wojennych.900x600_pegaz_3280311_5.jpg (900×600)

Przez ostatnie 20 lat kościół poddawany był generalnemu remontowi. Rozpoczęto go od osuszania murów świątyni i rekonstrukcji barokowego hełmu wieży, zniszczonego kulą armatnią, wystrzeloną przez Niemców w 45 roku. Potem odrestaurowano zabytkowy ołtarz główny, gdzie konserwatorzy odkryli pod warstwą farb XVII-wieczne malowidła. Odnowiono też lożę kolatorską, w której przed trzema wiekami zasiadała podczas mszy, rodzina Reiswitzów – byłych właścicieli Tworkowa. Właśnie za wzorowe wykonanie prac remontowo-konserwatorskich, w 2002 roku kościół otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zabytek Zadbany. Wyróżnienie to jest ukoronowaniem żmudnych i kosztownych prac, w wyniku których świątynia ta jest obecnie jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. W sąsiedztwie kościoła na szerokim cokole stoi rzeźba św. Floriana, pochodząca z 1751 roku .